Szorzási és összeadási szabály a kombinatorikában

Szorzási szabály
Ha egy bizonyos \(A\) objektumot \(m\)-féleképpen, egy másik független \(B\) objektumot \(n\)-féleképpen lehet kiválasztani, akkor a szorzási szabály azt jelenti, hogy az \((A, B)\) pár kiválasztása („\(A\) és \(B\)”) \((m \cdot n)\)-féleképpen lehetséges. Az „ összes lehetőség száma = részlehetőségek számainak szorzata”.
Összeadási szabály
Ha egy bizonyos \(A\) objektumot \(m\)-féleképpen, egy másik független \(B\) objektumot \(n\)-féleképpen lehet kiválasztani, akkor az összeadási szabály azt jelenti, hogy a „vagy \(A\), vagy \(B\)” kiválasztás \((m + n)\)-féleképpen történhet. Az „összes lehetőség száma = az egymást kizáró eseteknek megfelelő lehetőségek számainak összege”.

Szorzási szabály
A szorzási szabály azt mondja ki, hogy ha egy összetett feladat több lépésből áll, és minden lépésnél meghatározott számú lehetőség van, akkor az összes lehetőséget úgy kapjuk meg, hogy a lépések lehetőségeit összeszorozzuk.

Példa: Tegyük fel, hogy egy étteremben kétféle levest (pl. paradicsomleves, zöldségleves) és háromféle főételt (pl. csirkemell, hal, marha) kínálnak. Ha mindenki választhat egy levest és egy főételt, akkor összesen hányféleképpen választhatunk?
– Leves: 2 lehetőség
– Főétel: 3 lehetőség

A szorzási szabály alapján: \(2 \cdot 3 = 6\) különböző kombináció van.

Összeadási szabály
Az összeadási szabály szerint, ha egy feladatot több különböző módon lehet megoldani, és ezek a módok egymást kölcsönösen kizárják (azaz egy időben csak az egyik történhet meg), akkor az összes lehetőséget úgy kapjuk meg, hogy a lehetőségek számát összeadjuk.

Példa: Egy boltban 5 féle csokoládét vagy 4 féle süteményt vehetünk. Ha a vásárló vagy csokoládét, vagy süteményt választ, akkor hányféle választási lehetősége van?
– Csokoládé: 5 lehetőség
– Sütemény: 4 lehetőség

Az összeadási szabály szerint: \(5 + 4 = 9\) különböző választási lehetőség van.