Bento Matek Érettségi Felkészítő
A Legfontosabb Témakörök Egyetlen Hatékony Rendszerben
A Bento Matek Érettségi Felkészítő egy innovatív tanulási rendszer, amely egyedülálló módon ötvözi a vizuális rendezettséget és a hatékony memorizálást. A kurzus kialakítása a bento layout elvére épül, ahol az egyes megtanulandó elemek jól elkülönülnek, mégis egységes képet nyújtanak, biztosítva a könnyű áttekinthetőséget és a gyors megértést.
Újszerű megjelenítés, gyors megértés
A bento struktúra lényege, hogy minden témakört kompakt, vizuálisan átlátható módon tálal, kiemelve a legfontosabb összefüggéseket és példákat. Így a tanulók azonnal megláthatják a lényegi információkat, anélkül hogy elvesznének a részletekben. Ez a módszer könnyen átlátható és logikusan felépített tanulási egységeket biztosít, szuper alapot teremtve az ismeretek rögzítéséhez és alkalmazásához az érettségin.
A legfontosabb témakörok egyetlen helyen.
A kurzus azokat a középszintű matematika érettségi témaköröket tartalmazza, amelyek a legtöbb pontot érik.
- Valószínűségszámítás – Az események esélyének kiszámítása és valószínűségi modellek.
- Számtani és mértani sorozatok – Képletek, összegképletek, alkalmazások.
- Statisztika – Átlag, szórás, medián és egyéb kulcsfogalmak kiegészítve a sodrófa diagrammal.
- Térgeometria – Testek térfogata, felszíne, térbeli összefüggések.
- Függvények – Alapfüggvények, transzformációk és függvényelemzési fogalmak.
- Koordinátageometria – Egyenes egyenlete, kör képlete, távolság- és meredekségszámítás.
- Szöveges feladatok – Modellezés és egyenletalkotás a valós életből vett példák alapján.
- Halmazok – Halmazműveletek, Venn-diagramok, metszet és unió. Szita-formula.
- Elemi síkgeometria – Háromszögek, négyszögek és a kör tulajdonságai.
- Trigonometrikus geometriai feladatok – Szögfüggvények alkalmazása.
- Kombinatorika – Permutációk, variációk, kombinációk, binomiális együtthatók.
A Bento Kurzus egy időben nem feltétlenül tartalmazza a fenti témakörök mindegyikét. Az aktuálisan elérhetőekről az alábbiakban tájékozódhatsz.
Miért hatékony a Bento kurzus?
Vizuálisan rendezett: A bento struktúra segít a tananyag gyors átlátásában.
Pontokra optimalizált: A kurzus azokat a témákat helyezi előtérbe, amelyek a legtöbb pontot hozzák az érettségin.
Könnyen érthető és memorizálható: Az anyagok rövid, lényegre törő összefoglalókat és kulcsfontosságú példákat tartalmaznak.
Hatékony ismétlés: A tematika úgy van kialakítva, hogy gyorsan átismételhetők a legfontosabb tudnivalók.
A Bento Matek Érettségi Előkészítő tökéletes választás mindazoknak, akik strukturált, könnyen tanulható és hatékony módon szeretnék elsajátítani a legfontosabb matematikai témákat az érettségi sikeres teljesítéséhez.
Bento: A név eredete és jelentése az érettségi felkészítő kurzusban
A bento egy japán eredetű ételdoboz, amely gondosan összeválogatott, kis adagokra osztott fogásokat tartalmaz. A hagyományos bento-doboz célja, hogy változatos, tápláló és esztétikusan elrendezett ételeket kínáljon egyetlen, könnyen fogyasztható csomagban. Ez az ötlet ihlette az iMatek bento matek érettségi felkészítő kurzusának elnevezését is.
Ahogyan egy bento-dobozban a legjobb falatokat gondosan kiválasztják és rendezik el, úgy ebben a kurzusban is a matematika érettségi legfontosabb témakörei kaptak helyet. A kurzus az elmúlt évek érettségi vizsgafeladataiból kiindulva tartalmazza azt a néhány kiemelt, kulcsfontosságú témát, amelyek a legtöbb pontot érhetik az érettségin. Mindezt úgy, hogy az anyag logikusan tagolt, jól áttekinthető és könnyen feldolgozható legyen, akárcsak egy bento-doboz tartalma.
A kurzus megjelenése is a bento filozófiát követi: az információk strukturáltan, vizuálisan is jól elkülöníthető egységekben jelennek meg, így a tanulás hatékonyabb és élvezetesebb. Ahogyan egy bento-doboz gondoskodik arról, hogy minden finom falat egy helyen legyen, úgy ez a kurzus is biztosítja, hogy a legfontosabb matematikai tudnivalók egy helyen, jól érthetően összegyűjtve álljanak rendelkezésre.
Ha szeretnéd a lehető legtöbb pontot megszerezni az érettségin, a bento matek kurzus tökéletes választás – hiszen a legjobb falatokból állítottuk össze neked!
A középszintű matek érettségi bento követelményei
(Az alábbiak csak néhány témakört tartalmaznak, amelyek a középszintű érettségin lehetnek. A NAT 2020 szerinti teljes követelménynek megfelelő kurzus külön érhető el.)
A tanuló ismerje és alkalmazza a valószínűségszámítás alapfogalmait, mint az esemény, eseménytér, elemi esemény, valamint az események műveleteit és a klasszikus (Laplace-) modellt. Tudja kiszámítani az esemény komplementerének valószínűségét, értse a relatív gyakoriság és a valószínűség kapcsolatát, és alkalmazza a geometriai valószínűség modelljét. Képes legyen valószínűséget számítani visszatevéses és visszatevés nélküli mintavételnél, valamint használni a várható érték fogalmát.
Új követelmény a NAT2020-ban a kizáró események, várható érték és a geometriai valószínűség.
Valószínűségszámítás 2020-2024
10 pont
2024
9 pont
2023
9,5 pont
2022
9,5 pont
2021
10 pont
2020
12 pont
A tanuló ismerje a számsorozatok fogalmát, valamint azok különböző megadási módjait (utasítás, képlet, rekurzív definíció). Tudja alkalmazni a számtani és mértani sorozatok általános tagjára és összegére vonatkozó képleteket, valamint bizonyítsa az összegképleteket. Képes legyen a számtani és mértani sorozatokkal kapcsolatos feladatok megoldására, ahol az \(a_n\)-re és az \(S_n\)-re vonatkozó összefüggéseket kell használni.
Számtani- és mértani sorozatok 2020-2024
12,7 pont
2024
13,5 pont
2023
15,5 pont
2022
13 pont
2021
14,5 pont
2020
7 pont
A szöveges feladatok megoldásához elengedhetetlen az alaphalmaz és a megoldáshalmaz fogalmának ismerete, valamint a megfelelő egyenletmegoldási módszerek alkalmazása. A tanulónak tudnia kell használni a mérlegelvet, a grafikus megoldást, az ekvivalens átalakításokat, valamint felismerni az értelmezési tartományt és az értékkészletet. Fontos, hogy a feladat szövegéből helyesen határozza meg a változók értelmezési tartományát, és az eredményt összevesse a szöveggel. Képes legyen egyismeretlenes elsőfokú egyenleteket, valamint kétismeretlenes elsőfokú egyenletrendszereket megoldani, és ezeket alkalmazni szöveges feladatokban. A feladatok egyaránt tartalmazzák az együttes munka, az arányosság, a százalékszámítás, a keverési és a mozgási típusú példákat.
Szöveges feladatok 2020-2024
14 pont
2024
12,5 pont
2023
15 pont
2022
12 pont
2021
17,5 pont
2020
13 pont
A tanuló képes legyen adathalmazokat szemléltetni, táblázatba rendezni és feldolgozni, valamint értse a véletlenszerű mintavétel fogalmát. Tudjon különböző diagramokat (kördiagram, oszlopdiagram, box-plot) készíteni, megfelelő diagramtípust választani és azt indokolni, valamint diagramokról információt kiolvasni és manipulációkat felismerni. Ismerje és alkalmazza a statisztikai alapfogalmakat (osztályba sorolás, relatív gyakoriság, átlag, kvartilisek, medián, módusz, terjedelem, szórás), valamint ki tudja számítani az átlagot és a szórást, illetve statisztikai mutatók alapján adathalmazokat összehasonlítani.
Új követelmény a NAT2020-ban a kvartilisek, diagram típus választás és manipulációk felismerése illetve a sodrófa-diagram (box-plot).
Statisztika 2020-2024
9,7 pont
2024
11,5 pont
2023
8 pont
2022
11,5 pont
2021
8 pont
2020
9,5 pont
A tanuló ismerje a felszín és térfogat fogalmát, valamint tudja kiszámítani a hasáb, gúla, forgáshenger, forgáskúp, gömb, csonkagúla és csonkakúp felszínét és térfogatát egyszerű esetekben. Legyen tisztában a térelemek távolságának és szögének meghatározásával, beleértve a pont és egyenes, pont és sík, párhuzamos egyenesek és síkok távolságát, valamint két egyenes, egyenes és sík, illetve két sík hajlásszögét.
Térgeometria 2020-2024
9,6 pont
2024
9 pont
2023
9 pont
2022
10,5 pont
2021
9 pont
2020
10,5 pont
A függvények matematikai fogalmának és alapvető tulajdonságainak megértése elengedhetetlen a matematikai gondolkodás fejlesztéséhez. A tanulónak tudnia kell értelmezni és képlettel megadni függvényeket, kiszámítani helyettesítési értékeket, valamint meghatározni az ismeretlen \( x \)-et a függvény egyenletéből. Ismernie kell a kölcsönösen egyértelmű megfeleltetés és a függvények gyakorlati alkalmazásainak fogalmát, valamint képesnek kell lennie függvények megfordítására és ábrázolására. Az alapfüggvények (lineáris, másodfokú, négyzetgyök, tört, exponenciális) ismerete és jellemzése mellett fontos, hogy tudjon értéktáblázatból vagy képletből függvényt ábrázolni, grafikonról adatokat leolvasni, valamint egyszerű transzformációkat (eltolás, nyújtás, tükrözés) elvégezni.
Új követelmény a NAT2020-ban az \(|f(x)|\) függvény ábrázolása és transzformációja.
Függvények 2020-2024
7,9 pont
2024
5,5 pont
2023
11,5 pont
2022
4,5 pont
2021
6 pont
2020
13 pont
A koordinátageometria alapfogalmainak ismerete lehetővé teszi a síkbeli viszonyok pontos meghatározását és a geometriai problémák algebrai megoldását. Fontos, hogy a tanuló ki tudja számítani a vektorok koordinátáit és abszolútértékét, két pont távolságát, valamint egy szakasz felezőpontját. Képes legyen egyenesek egyenletét felírni különböző alakokban, meghatározni metszéspontjaikat, és alkalmazni a párhuzamosság és merőlegesség feltételeit. Fel tudja írni a kör egyenletét adott középpont és sugár alapján, valamint megoldani egyszerű koordinátageometriai feladatokat.
Koordinátageometria 2020-2024
8,3 pont
2024
9 pont
2023
3 pont
2022
6,5 pont
2021
12 pont
2020
10 pont
A halmazokkal kapcsolatos fogalmak és műveletek ismerete alapvető a matematikai gondolkodás fejlesztéséhez. Fontos, hogy a tanuló ismerje a halmazok megadásának különböző módjait, valamint értse és alkalmazza a halmazok egyenlőségének, részhalmazának, komplementerének és más alapfogalmaknak a jelentését. Tudjon uniót, metszetet és különbséget számítani, valamint egyszerűbb ponthalmazokat ábrázolni a koordináta-rendszerben. Legyen képes véges halmazok elemszámának meghatározására és a logikai szita elvének alkalmazására két-három halmaz esetén.
Új követelmény a NAT2020-ban a logikai szita alkalmazása két és három halmazra.
Halmazok 2020-2024
7 pont
2024
6,5 pont
2023
9 pont
2022
11,5 pont
2021
3 pont
2020
5 pont
A síkidomok és testek rendszerezése alapvető geometriai ismeret. A háromszögek oldalak és szögek szerinti osztályozása mellett fontos az alapvető összefüggések ismerete, például a háromszög-egyenlőtlenség és a szögek összegére vonatkozó szabályok. A háromszög nevezetes vonalai és pontjai, valamint a körülírt és beírt kör fogalma kiemelt szerepet kapnak, akárcsak az ezekre vonatkozó tételek. A Pitagorasz-tétel és annak megfordítása elengedhetetlen a derékszögű háromszögeknél.
A négyszögek és sokszögek tulajdonságainak ismerete segít a szögösszegek és az átlók számának meghatározásában. A kör részei és az érintő tulajdonságai mellett a középponti szög, a körív, a körcikk és a körgyűrű összefüggései is fontos szerepet játszanak a feladatok megoldásában. A Thalész-tétel és annak bizonyítása további kulcselem a geometriai problémák megértésében és megoldásában.
Elemi síkgeometria 2020-2024
5,1 pont
2024
7,5 pont
2023
5,5 pont
2022
2,5 pont
2021
4,5 pont
2020
5,5 pont
A szögfüggvények ismerete és alkalmazása alapvető a trigonometriai problémák megoldásában. A tanulónak tudnia kell a hegyesszögek szögfüggvényeit derékszögű háromszög oldalarányaival definiálni, valamint a tompaszögek szögfüggvényeit a kiegészítő szögek alapján meghatározni. Fontos, hogy ismerje és használja az alapvető trigonometriai összefüggéseket \(\sin^2\alpha+\cos^2\alpha=1\) és \(\tg\alpha=\dfrac{\sin\alpha}{\cos\alpha}\), valamint a nevezetes szögek (30°, 45°, 60°) szögfüggvényeit. Képes legyen számológép segítségével szöget meghatározni adott szögfüggvény értékéből, valamint alkalmazni és bizonyítani a szinusz-tételt, illetve használni a koszinusztételt különböző geometriai feladatokban.
Új követelmény a NAT2020-ban a tompaszögek szögfüggvényeinek származtatása és szögfüggvény értékéből a szög meghatározása.
Trigonometria 2020-2024
7,2 pont
2024
6,5 pont
2023
8,5 pont
2022
5 pont
2021
10 pont
2020
6 pont
A kombinatorikai feladatok megoldásához fontos a sorbarendezés és kiválasztás alapelveinek ismerete. A tanulónak képesnek kell lennie egyszerű kombinatorikai problémák megoldására, valamint a kedvező esetek számát meghatározni komplementer esetek segítségével is. Emellett ki kell tudnia számolni a binomiális együtthatókat és alkalmazni ezeket különböző feladatokban.
Kombinatorika 2020-2024
5,8 pont
2024
7,5 pont
2023
4,5 pont
2022
8 pont
2021
5 pont
2020
4 pont