Valószínűségszámítás – Középszintű matek érettségi bento

1. Valószínűségszámítás

  1. Adott \(A\) és \(B\) események összegén azt az eseményt értjük, amely pontosan akkor következik be, ha az \(A\) és \(B\) események közül legalább az egyik bekövetkezik. Jele: \(A+B\).
  2. Az \(A\) és \(B\) események szorzatán azt az eseményt értjük, amely pontosan akkor következik be, ha mind az \(A\), mind a \(B\) bekövetkezik. Jele: \(A\cdot B\).
  3. Azt az eseményt, amely pontosan akkor következik be, ha az \(A\) esemény nem következik be, az \(A\) esemény ellentett eseményének (vagy komplementer eseményének) nevezzük. Jele: \(\overline{A}\).
  4. Az \(A\) és \(B\) kizáró események, ha egyszerre nem következhetnek be. \((A\cdot B=\emptyset)\)
  5. Az \(A\) és \(B\) eseményeket független eseményeknek nevezzük, ha \(P(A\cdot B)=P(A)\cdot P(B)\).
A \(H\) eseménytéren értelmezhető események halmazát a rajtuk értelmezett összeadás, szorzás és komplementer-képzés műveletekkel együtt eseményalgebrának nevezzük, amelyekre a Halmazokra vonatkozó műveleti azonosságokhoz hasonló azonosságok teljesülnek.

Kombinatorikus valószínűség I.

Ismétlés nélkül

Kulcsmondat: sorbarendezünk, különböző elemeket és minden elemet felhasználunk

Az összes esetet általában az elemek sorbarendezési lehetőségeinek a száma adja, amely \(n\) elem esetén \(n!=1\cdot 2\cdot\ldots\cdot n\). A nehezebb kérdés a "kedvező" esetek számának meghatározása szokott lenni, amelynek összeszámolásában egyes elemek rögzítése, elemek csoportjának külön sorbarendezése vagy komplementer esemény alapján történő összeszámolás segíthet.

A példa alapján értelmezzük a fenti definíciók közül az eseményt és azok szorzatát, függetlenségét. Legyen az \(M\) esemény az, hogy a hat betűból az első három helyen az \(A,B,C\) betűk állnak valamilyen sorrendben. Az \(N\) esemény pedig legyen, az hogy a hat betűből álló sorozat utolsó három betűje \(D,E,F\) valamilyen sorrendben. A két esemény szorzata \((M\cdot N)\) azt jelenti, hogy hat betűt sorba rendezünk úgy, hogy az első három az \(A,B,C\) betűk valamilyn sorrendben ÉS az utolsó három betű a \(D,E,F\) valamilyen sorrendben. A betűk nem keveredhetnek, azaz az első három helyen nem lehet \(D,E,F\) betűk egyike sem, amely azt jelenti, hogy ha az első három pozíciót feltöltöttük az \(A,B,C\) betűkkel, akkor az utolsó három helyre már adódik, hogy mely betűk kerülhetnek, azaz a két esemény nem független.

Ha jobban belegondolunk, akkor \(M\), \(N\) és \((M\cdot N)\) események ugyanazt jelentik, csak más megfogalmazásban.

Ismétlés nélkül

Kulcsmondat: sorbarendezünk, különböző elemeket és NEM minden elemet használunk fel

Sok hasonlóság van a permutáció és a variáció között, ugyanis mindkét esetben különböző elemek sorrendjéről beszélünk. A lényeges eltérés, hogy nem minden rendelkezésre álló elemet használunk fel. Ha szeretnénk megérteni az alapvető különbséget, akkor gondoljuk végig, hogy mindkét esetben a sor elejére \(n\) elem közül választunk, majd másodikra \((n-1)\) féle elem elemből és így tovább. Ezt a sort a permutáció esetén addig folytatjuk, amíg minden elem el nem fogy, míg a variációnál előbb megállunk pl. a \(k\). elemnél.

A feladat alapján gondoljuk át a kizáró események definícióját. Az első feladatunk, hogy a matematikai logikában tanult tagadást megfelelően alkalmazzuk, a kizáró esemény megfogalmazására, azaz \(10\) emberből \(3\)-at választunk ki, akiket véletlenszerűen sorbarendezünk és a második helyen nem Péter áll. Ezalatt azt értjük, hogy lehet, hogy a kiválasztott emberek között nincs is Péter, illetve ha kiválasztottuk, akkor nem álhat a második helyen. A kizáró esemény megfogalmazásából is látszik, hogy ha ezt a feladatot kellene megoldanunk, akkor két esetet is meg kellene vizsgálni: (1) amikor kiválasztottuk Pétert, és (2) amikor nem választottuk be az első \(3\) sorbaállítandó ember közé.

A valószínűségszámítás során is jól használható a kedvező események összeszámlálásakor a komplementer-esemény, így ha a fentiekben megfogalmazott kizáró esemény szerint kellene a sorbarendezést elkészíteni és az adott feltételeknek megfelelő sorrendek valószínűségét meghatározni, akkor érdemes az összes lehetőséget tartalmazó esemény számából kivonni azt amikor Péter a második helye áll.

\[ \begin{aligned} P=\frac{10\cdot 9\cdot 8-9\cdot 1\cdot 8}{10\cdot 9\cdot 8}=\frac{9}{10} \end{aligned}\notag \]

Ismétlés nélkül

Kulcsmondat: kiválasztunk, különböző elemeket és a kiválasztás sorrendje nem számít

Amennyiben a különböző elemekből választunk ki néhányat úgy, hogy a kiválasztás sorrendje nem számít, akkor kombinációról beszélünk. A feladatból is látszik, hogy a sorrendiség benne lehet a feladatban, de a megoldás során mégsem a sorbarendezésen alapuló eljárásokat alkalmazzuk.

Fogalmazzuk át a feladatok úgy, hogy annak tartalma ne változzon, de ne szerepeljen benne a sorbarendezésre utaló rész. \(1\)-től \(10\)-ig felírjuk az egész számokat egy-egy papírlapra, majd váletlenszerűen 10 ember húz belőle. Mennyi a valószínűsége, hogy az \(1\)-es és a \(2\)-es számot is éppen a két barátunk húzta? (mindegy, hogy melyik barátunk melyiket húzza.)

Az átfogalmazott feladatból látszik, hogy nem számít, hogy melyik barátunk melyik számot húzta, csak az, hogy \(1\)-es vagy \(2\)-es legyen, azaz csak egyetlen jó lehetőség van, ha a sorrendtől eltekintünk. Az összes lehetőség tetszőleges két kártya kihúzását jelenti, a sorrendre való tekintet nélkül, amely \(\dbinom{10}{2}\) féleképpen lehetséges.

Természetesen permutációval is megoldható a feladat. Az első helyre a két barátunk közül egyet választunk, a másodikra pedig a másik kerül. Ezt \(2\cdot 1\) féleképpen tehetjük meg. A többi helyre, hasonlóan gondolkodva \(8!\) féleképpen rendezhetjük el az embereket. Az összes lehetőség \(10\) elem összes sorrendje, azaz \(10!\), így a keresett valószínűség:

\[ \begin{aligned} \frac{2!\cdot 8!}{10!}=\frac{2}{10\cdot 9}=\frac{1}{45} \end{aligned}\notag \]
1
Feladat
Az \(A,B,C,D,E,F\) betűket véletlenszerűen sorbarendezzük. Mennyi annak a valószínűsége, hogy a három utolsó helyen \(D,E,F\) betűk állnak tetszőleges sorrendben?
2
Feladat
10 emberből sorba állítunk 3-at, akiket véletlenszerűen választunk ki. Mennyi a valószínűsége, hogy az első és a harmadik helyen egy-egy ismeretlen, de a második helyen a barátunk, Péter áll.
3
Feladat
10 emberből ismerünk 2-t. Az embereket sorba állítjuk. Mennyi annak a valószínűsége, hogy a két barátunk áll a sor első és második helyén?
Megoldás
Az összes lehetőséget a 6 betű ismétlés nélküli permutációja adja.
\[ \begin{aligned} P_6=6! \end{aligned}\notag \]
A kedvező eseteket úgy kapjuk meg, ha az első három helyre tetszőleges sorrendbe írjuk az \(A,B,C\) betűket, az utolsó három helyre pedig \(D,E,F\)-et. 3 különböző betű sorrendjének a számát kell kétszer tekintenünk, azaz a két részeredményt össze kell szoroznunk.
\[ \begin{aligned} P(\text{kedvező esetek})=P_3\cdot P_3=3!\cdot 3! \end{aligned}\notag \]
A keresett valószínűség:
\[ \begin{aligned} P&=\frac{3!\cdot 3!}{6!} =\frac{3\cdot 2\cdot 1\cdot 3\cdot 2\cdot 1}{6\cdot 5\cdot 4\cdot 3\cdot 2\cdot 1}=\\ &=\frac{3\cdot 2}{6\cdot 5\cdot 4}=\frac{1}{20} \end{aligned}\notag \]
Megoldás
Az összes eset száma
\[ \begin{aligned} V_{10}^3=\frac{10!}{(10-3)!}=10\cdot 9\cdot 8 \end{aligned}\notag \]
A kedvező esetek száma egy olyan ismétléses variációból származtatható, amelyben a második elemre feltételt szabtunk. Az első helyre 9 emberből választhatunk (nem lehet Péter), a második helyre egy lehetőség van (Péter), a harmadik helyre 8 emberből választhatunk (nem lehet az, aki első helyen áll és Péter sem).
\[ \begin{aligned} P(\text{kedvező esetek})=9\cdot 1\cdot 8 \end{aligned}\notag \]
\[ \begin{aligned} P=\frac{9\cdot 1\cdot 8}{10\cdot 9\cdot 8}=\frac{1}{10} \end{aligned}\notag \]
Megoldás
Az összes lehetőség számát megkapjuk, ha a 10 helyből kiválasztjuk azt a kettőt, ahol a barátaink fognak állni, amelyet ismétlés nélküli kombináció segítségével számíthatunk ki.
\[ \begin{aligned} C_{10}^2=\binom{10}{2}=\frac{10!}{2!(10-2)!}=\frac{10\cdot 9}{2} \end{aligned}\notag \]
A kedvező esetek száma 1, ugyanis csak az felel meg, ha az első két helyen a barátaink állnak, akiknek a sorrendjét nem vesszük figyelembe.
\[ \begin{aligned} P=\frac{1}{\frac{10\cdot 9}{2}}=\frac{2}{10\cdot 9}=\frac{1}{45} \end{aligned}\notag \]
  • Ha a \(H\) eseménytér nemüres, véges, és elemi eseményeinek bekövetkezése egyenlő valószínűségű, akkor az eseményteret az eseményeivel és a köztük értelmezett műveletekkel (összeadás, szorzás, kivonás, komplementer), klasszikus valószínűségi mezőnek nevezzük.
  • Ha \(H\) egy klasszikus valószínűségi mező eseménytere és \(A\) egy tetszőleges esemény, valamint \(|H|=n\) és \(|A|=k\) , akkor
    \[ P(A)=\frac{\text{kedvező elemi események száma}}{\text{összes elemi események száma}}=\frac{|A|}{|H|}=\frac{k}{n}\notag \]
  • A klasszikus valószínűségi mező eseményei véges halmazok. Az események valószínűségeinek meghatározásához véges halmazok számosságait kell meghatározni, amelyre a kombinatorika eszközei alkalmasak.

Kombinatorikus valószínűség II.

Ismétléses

Kulcsmondat: sorbarendezünk, NEM FELTÉTLENÜL különböző elemeket és minden elemet felhasználunk

Azoknál a feladatoknál, ahol azonos elemek is szerepelhetnek a sorbarendezésben az ismétléses permutációt használhatjuk. Az azonos elemek nem minden feladatban jelentenek ténylegesen azonos elemeket, csak azt szeretnénk érzékeltetni, hogy azok sorrendje nem számít. A feladatok megoldása során azokat az elemeket, amelyek sorrendje nem számít egy pillanatra különbözőnek tekintjük, kiszámítjuk az összes lehetséges sorrendet, amely azonos az ismétlés nélküli permutációval, majd az így kapott eredményt elosztuk az azonos elemek egymás közi lehetséges sorrendjeinek számával. Ez az osztás még nem a valószínűség meghatározásához szükséges, ez az összes lehetőség kiszámításának a módja, azaz a nevezőt határozzuk meg a klasszikus valószínűségi modellben.

A példában lényegében \(8\) próbababa sorredjét kell meghatároznunk, amely csak kétféle (férfi és női) ahhoz, hogy a kedvező esetek számát megkapuk, ugyanis a két gyerek próbababát kiemelhetjük és a \(8\) maradék bábu sorbarendezését követően a két szélére állíthatjuk őket. Az utolsó lépés nem jelent többlet lehetőséget, ugyanis a két gyerekbábu sorrendje nem számít, így ez csak egyetlen módon végezhető el.

Ismétléses

Kulcsmondat: sorbarendezünk, NEM FELTÉTLENÜL különböző elemeket és NEM minden elemet használunk fel

Érdemes átgondolni, hogy az ismétléses permutációba és variációban mit is jelent az ismétléses szó. A permutáció esetén az ismétlés arra vonatkozik, hogy meghatározott számú azonos elem van, azaz ezek ismétlődnek a sorbarendezés során. A célunk ezzel, hogy az ismétlődő elemek sorrendjét figyelmen kívül hagyjuk. Az ismétléses variációban minden elem különböző, de amikor válsztunk belőlük, akkor minden esetben a teljes skálából választhatunk, olyan, mintha minden estben visszatennénk a választható elemek közé az éppen kiválasztottat.

Fontos, hogy a fentiekben modellezett visszatevés nem azonos a visszatevéses mintavétellel, amelyet a következő oldalakon tárgyalunk.

1
Feladat
Egy kirakatba véletlenszerűen 3 féle próbababát helyeznek ki egy sorba, 3 férfi, 5 női és 2 gyerek alakút. Mennyi annak a valószínűsége, hogy a két gyerek próbababa kerül a sor két szélére?
2
Feladat
Két szabályos dobókockával dobunk. Mennyi annak a valószínűsége, hogy mindkét dobókockával ugyanazt a számot dobjuk?
Megoldás
Az összes lehetőséget az ismétléses permutáció segítségével kaphatjuk meg.
\[ \begin{aligned} P_{10}^{5,3,2}&=\frac{10!}{5!\cdot 3!\cdot 2!}=\frac{10\cdot 9\cdot\ldots\cdot 1}{5\cdot4\cdot\ldots\cdot 1\cdot 3\cdot 2\cdot 1\cdot 2\cdot 1}=\\ &=\frac{10\cdot 9\cdot\ldots\cdot 6}{3\cdot 2\cdot 1\cdot 2\cdot 1}=10\cdot 9\cdot 4\cdot 7=2520 \end{aligned}\notag \]
A kedvező lehetőségek számát megkapjuk, ha a két gyerek alakú próbababát a sor két szélére állítjuk, és a 8 bábu ismétléses permutációját számítjuk ki.
\[ \begin{aligned} P(\text{kedvező esetek})=\frac{8!}{5!\cdot 3!}=\frac{8\cdot 7\cdot 6}{3\cdot 2}=56 \end{aligned}\notag \]
A keresett valószínűség:
\[ \begin{aligned} P=\frac{8\cdot 7}{10\cdot 9\cdot 4\cdot 7}=\frac{1}{45} \end{aligned}\notag \]
Megoldás
Az összes lehetőség számát megkapjuk, ha az első dobókockával dobható különböző lehetőségek számát, összeszorozzuk a másodikéval, azaz egy ismétléses variációval számítható ki az összes eset száma.
\[ \begin{aligned} V_6^{2,i}=6\cdot 6 \end{aligned}\notag \]
A kedvező lehetőségek száma \(1-1\), \(2-2\), \(\ldots\), \(6-6\), azaz 6 ilyen eset van. A keresett valószínűség:
\[ \begin{aligned} P=\frac{6}{6\cdot 6}=\frac{1}{6} \end{aligned}\notag \]
A visszatevéses mintavétel során a sokaság elemeit egyenként emeljük ki, majd az eredmény rögzítése után visszatesszük a kiválasztott elemet. A következő mintaelemet csak ezután választjuk ki. A visszatevéses mintavétel feltételei teljesülnek abban az esetben is, ha egy kísérletet egymástól függetlenül többször megismételve csak azt vizsgáljuk, hogy egy adott esemény bekövetkezett-e vagy sem.
\(n\)-szer választunk ki egy elemet visszatevéssel vagy \(n\) egymástól független eseményt vizsgálunk meg. Adott tulajdonságú elemet választunk \(p\) valószínűséggel vagy ugyanilyen valószínűséggel fordul elő adott esemény a független kísérletekben. \(k\) jelöli, hogy az \(n\) kiválasztás során hányszor találtunk olyat, amelyik rendelkezik az adott tulajdonsággal.
Visszatevés nélküli mintavétel esetén vagy egyszerre vesszük ki az elemeket, vagy egymás után, de a már kihúzott elemeket nem tesszük vissza.
\(N\) elemű sokaságban \(s\) darab rendelkezik egy adott tulajdonsággal, és \(n\) elemet veszünk ki véletlenszerűen, visszatevés nélkül, \(X\) valószínűségi változó az adott tulajdonságú elemek \(k\) számát jelöli, illetve teljesül a következő: \((n\leqslant s,\) és \(n\leqslant N-s)\).
A visszatevéses és a visszatevés nélküli modellek jobb megértéséhez fontos kiemelni egy lényeges összefüggést, amely a valószínűségszámítás alappilérei közül az egyik. Tetszőleges \(A,B\) kizáró eseményekesetén:
\[ \begin{aligned} P(A+B)=P(A)+P(B) \end{aligned}\notag \]
A képlet azt jelenti, hogy ha két egymást kizáró esemény közül annak a valószínűségét keressük, hogy legalább az egyik teljesüljön, akkor a két esemény bekövetkezésének valószínűségeit összeadva kapjuk az eredményt. A fenti összefüggésnek abban az esetben lesz jelentőssége, ha a mintavételi eljárások során két olyan esemény valószínűségét szeretnénk meghatározni, amelyek kizárják egymást.

Mintavételi eljárások

Pontosan

Kulcsmondat: az egyes alapesemények bekövetkezésének valószínűsége minden esetben azonos, a mintavétel egyes lépései függetlenek egymástól és pontosan egy \(k\) értékre vonatkozó valószínűséget keresünk

Az általános képlethez három lépésben juthatunk el, amely \(n\) elemből pontosan \(k\) darab adott tulajdonságú elem kiválasztását jelenti, úgy hogy a kiválasztott elemet visszatesszük, azaz minden kiválasztás független a többitól. \(p\) annak a valószínűsége, hogy a kiválasztott elem rendelkezik az adott tulajdonsággal. A mellékelt példa tartalmazza a számszerű levezetést, amely három lépésből áll, az altalános képlet pedig a következő alakban írható fel. A három lépés: (1) \(n\) elemől kiválasztunk \(k\) darabot; (2) a \(k\) elem előfordulási valószínűsége \(p^k\); (3) a maradék \(n-k\) elem előfordulási valószínűsége \((1-p)^{n-k}\)

\[ \begin{aligned} P(X=k)=\binom{n}{k}p^k(1-p)^{n-k} \end{aligned}\notag \]

A \(P(X=k)\) jelölés azt a valószínűséget jelöli, amikor az \(X\) valószínűségi változó értéke pontosan \(k\), azaz \(n\) elemű mintában pontosan \(k\) elem rendelkezik a kívánt tulajdonsággal.

Legfeljebb

Kulcsmondat: az egyes alapesemények bekövetkezésének valószínűsége minden esetben azonos, a mintavétel egyes lépései függetlenek egymástól és legfeljebb \(k\) értékre vonatkozó valószínűséget keresünk

Az általános képlet az előző részben találhatóból származtatható, ugyanis a legfeljebb \(k\) azt jelenti, hogy pontosan \(0,1,2,\ldots k\) értékekre kell meghatározni a valószínűségeket. Az események kizárják egymást így a \(P(A+B)=P(A)+P(B)\) összefüggés használható.

\[ \begin{aligned} P(X\leq k)=P(X=0)+P(X=1)+\ldots+P(X=k) \end{aligned}\notag \]

Pontosan vagy legfeljebb

A visszatevés nélküli mintavétel természetesebbenk tűnik, mint a visszatevés nélküli, ugyanis ebben azesetben nem fordulhat elő, hogy egy elemet többször is kiválasztunk. Ennek a mintavételi eljárásnak a matematikai tulajdonságai azonba sokkal kedvezőtlenebbek, mint a visszatevésesé. Az egyes mintavételek nem függetlenek egymástól, azaz ezek nem független események, valószínűségszámítási szempontból. További hátránya, hogy az egyes mintavételekkor az adott tulajdonságú elem kiválasztásának valószínűsége nem állandó.

A felső keretes részben leírt visszatevés nélküli modell jelöléseit használva az összes lehetőséget könnyen meghatározhatjuk, \(N\) elemből választunk \(n\)-et, ameleyt \(\dbinom{N}{n}\) féleképpen tehetünk meg. Ez lesz a keresett valószínűség nevezője.

A számláló meghatározásához gondolatban osszuk két csoportra az \(N\) elemet, az egyik csoportba tegyük a "selejteket", amelyek száma \(s\), a másikba pedig a "hibátlanokat", amelyek száma \((N-s)\). Ha \(n\) darabot választunk ki és azt szeretnénk, hogy pontosan \(k\) selejt legyen benne, akkor a selejtek csoportjából \(\dbinom{s}{k}\) féleképpen választhatunk selejtet és \(\dbinom{N-s}{n-k}\) féleképpen választhatunk "hibátlant". Az általános képlet:

\[ \begin{aligned} P(X=k)=\frac{\binom{s}{k}\binom{N-s}{n-k}}{\binom{N}{n}} \end{aligned}\notag \]

Természetesen, ha arra vagyunk kíváncsik, hogy legfeljebb \(k\) elem rendelkezik az adott tulajdonsággal ("selejt"), akkor a visszatevéses modellhez hasonlóan itt is összegezhetjük \(X=1,2,\ldots,k\) esetekre a fenti valószínűséget.

\[ \begin{aligned} P(X\leq k)=P(X=1)+P(X=2)+\ldots+P(X=k) \end{aligned}\notag \]

Pontosan nulla

Speciális esetként, visszatevés nélküli mintavételkor lehet az a feladatunk, hogy a kiválasztott elemek számával kapcsolatban az az elvárás, hogy mindegyik kedvező tulajdonságú legyen, azaz \(k=0\). A korábbi képletből látszik, hogy ebben az esetben a számlálóban szereplő első, \(\dbinom{s}{k}\) tag 1, ugyanis \(k=0\). A számláló így nem más, mint annak a száma, hogy a hibátlanokból hányféleképpen tudunk \(k\) darabot választani.

\[ \begin{aligned} P(X=0)=\frac{\binom{N-s}{n-k}}{\binom{N}{n}},\quad k=0 \end{aligned}\notag \]
Ha a hibátlan elemek számát \(N-s=m\)-mel, a kiválasztott elemek között a hibátlan elemeket \(n-k=l\)-lel jelöljük, akkor a képlet az alábbi formában írható fel:
\[ \begin{aligned} P(X=0)=\frac{\binom{m}{l}}{\binom{N}{n}} \end{aligned}\notag \]
1
Feladat
Egy gép \(n=40\) forrasztást készít egy autóalvázon és \(p=15\%\) valószínűséggel hibás a forrasztás. Mennyi a valószínűsége, hogy pontosan \(k=1\) forrasztás hibás?
2
Feladat
Egy gép \(n=40\) forrasztást készít egy autóalvázon és \(p=15\%\) valószínűséggel hibás a forrasztás. Mennyi a valószínűsége, hogy legfeljebb egy forrasztás hibás, azaz \(k\leq 1\)?
3
Feladat
Egy gép \(N=40\) forrasztást készít egy autóalvázon és \(p=15\%\) valószínűséggel hibás a forrasztás, azaz a hibás elemek száma \(s=6\). A minőségellenőrzés során \(n=4\) véletlenszerűen kiválasztott különböző forrasztást vizsgálnak meg. Mennyi a valószínűsége, hogy legfeljebb egy forrasztás hibás, azaz \(k\leq 1\)?
4
Feladat
Az előző példánál maradva az \(N=40\) forrasztásból kiválasztunk \(n=4\)-et véletlenszerűen, és azt keressük, hogy mennyi a valószínűsége, hogy minden kiválasztott forrasztás hibátlan, azaz \(k=0\). A selejtek aránya továbbra is \(p=15%\), azaz \(s=6\) forrasztás hibás.
Megoldás
\(40\) forrasztásból kiválasztjuk azt az egyet, amelyik hibás, amelyet \(\dbinom{40}{1}\) féleképpen tehetünk meg. A hibás forrasztás valószínűsége \(p=0,15\), a hibátlané pedig \(1-p=0,85\).
\[ \begin{aligned} P(X=1)=\binom{40}{1}\cdot 0,15^1\cdot (1-0,15)^{40-1} \end{aligned}\notag \]

Ha helyesen meg tudjuk határozni a feladat típusát, akkor a képletet a függvénytáblázatból is kikereshetjük. A visszatevéses modellre vonatkozó képlet a Binomiális eloszlás címszónál található meg.

Megoldás
\(40\) forrasztásból legfeljebb egy hibás, azaz mind hibátlan, vagy egy hibás forrasztás van. Hibátlan egy féleképpen lehet, amelyet a képlet alapján is ki tudunk fejezni \(\dbinom{40}{0}=1\). Az egyetlen hibás forrasztás valószínűsége az előző példa alapján számolható. (Az események kizárják egymást, így összeadjuk a valószínűségeket.)
\[ \begin{aligned} P(X\leq 1)&=\binom{40}{0}\cdot 0,15^0\cdot (1-0,15)^{40-0}+\\ &+\binom{40}{1}\cdot 0,15^1\cdot (1-0,15)^{40-1} \end{aligned}\notag \]
Megoldás

Az általános képlet értelmezése alapján az tkeressük, hogy mennyi a\(P(k\leq 1)\) értéke, azaz a selejtek száma \(0\) vagy \(1\). A \(k=0\) esetet az első tag jelöli, amely nevezőjében az összes lehetőség szerepel, azaz \(40\) forrasztásból \(4\)-et választunk ki. Mivel \(k=0\), így az \(s=6\) selejtből \(0\) választunk ki, az \(N-s=40-6\) hibátlan forrasztásból pedig \(n-k=4-0=4\)-et. A számlálóban ezek szorzata található.

\(k=1\) esetre hasonlóan vezethetjük végig a képlet felírását, amelyet az előzőhöz hozzá kell adnunk, a keretes részben lévő, kizáró eseményekre vonatkozó megállapítás alapján.

\[ \begin{aligned} P(X\leq 1)&=\frac{\binom{6}{0}\binom{40-6}{4-0}}{\binom{40}{4}}+\frac{\binom{6}{1}\binom{40-6}{4-1}}{\binom{40}{4}}=\\ &=\frac{\binom{6}{0}\binom{34}{4}+\binom{6}{1}\binom{34}{3}}{\binom{40}{4}}\end{aligned}\notag \]
Megoldás

A logikai levezetést most mellőzzük, ugyanis a képlet általános levezetésénél már áttekintettük. A megoldást most a képlet használatára és a jelölések szöveg alapján történő értelmezésére építettük fel. Ha helyesen meg tudjuk határozni a feladat típusát, akkor a képletet a függvénytáblázatból is kikereshetjük. A visszatevés nélküli modellre vonatkozó képlet a Hipergeometrikus eloszlás címszónál található meg.

\[ \begin{aligned} P(X=0)=\frac{\binom{6}{0}\binom{40-6}{4-0}}{\binom{40}{4}}=\frac{\binom{34}{4}}{\binom{40}{4}} \end{aligned}\notag \]
Ha \(n\) kísérletből az \(A\) esemény \(k\)-szor következett be, akkor \(k\)-t az \(A\) esemény gyakoriságának, az \(\dfrac{k}{n}\) hányadost pedig az \(A\) esemény relatív gyakoriságának nevezzük.
A valószínűség szoros kapcsolatban van a relatív gyakorisággal. Ha sokszor elvégzünk egy véletlen kísérletet, akkor egy esemény relatív gyakorisága az esemény bekövetkezésének valószínűségéhez közeli érték.
Legyenek az \(X\) valószínűségi változó lehetséges értékei \(x_1,\,x_2,\,x_3,\ldots\,x_n\) és ezeket az értékeket \(X\) rendre \(p_1,\,p_2,\,p_3,\ldots\,p_n\) valószínűségekkel vegye fel. Ekkor az \(X\) valószínűségi változó várható értéke:
\[ \begin{aligned} M(X)=x_1p_1+x_2p_2+\ldots+x_np_n=\sum_{i=1}^n{x_ip_i} \end{aligned}\notag \]
További hasonlóságot találunk a statisztika és a valószínűségszámítás között, ugyanis nagyszámú esemény esetén az átlag és a várható érték között lehet párhuzamot vonni.
A várható érték csak olyan esetben értelmezhető, amikor a kísérlet kimenetelét egy valós számmal adjuk meg (pl. pontszám, pénzösszeg, elemek száma), és azt mutatja meg, hogy nagy számú kísérlet esetén átlagosan milyen eredményt fogunk elérni. A várható érték nem azonos a legvalószínűbb eredménnyel.
Várható érték = a lehetséges kimenetelek értékének a valószínűségekkel súlyozott átlaga.

Relatív gyakoriság és várható érték

Elmélet és gyakorlat

Kulcsmondat: valószínűség egy elméleti érték, a relatív gyakoriság egy kísérleti mérőszám

A valószínűség és a relatív gyakoriság szorosan összefüggő fogalmak a matematikában és a statisztikában. A valószínűség egy elméleti érték, amely egy esemény bekövetkezésének mértékét fejezi ki, míg a relatív gyakoriság egy kísérleti mérőszám, amely azt mutatja meg, hogy egy adott esemény hányszor következik be egy adott számú ismétlés során.

A relatív gyakoriság azt mutatja meg, hogy egy adott esemény hányszor következik be egy adott számú kísérlet során. Matematikailag így számítható:

\[ \begin{aligned} h_n(A) = \frac{\text{Az esem\'eny bek\unicode{x00e6}vetkez\'eseinek sz\'ama}}{\text{\unicode{x00d6}sszes k\unicode{x00ed}s\'erlet sz\'ama}} \end{aligned}\notag \]
  1. \( h_n(A) \) a relatív gyakoriság,
  2. \( n \) az elvégzett kísérletek száma,
  3. \( k \) az esemény bekövetkezéseinek száma.

A valószínűség egy elméleti fogalom, amely megadja egy esemény bekövetkezésének esélyét, ha minden kimenetel egyformán valószínű. Egy esemény valószínűsége a következőképpen számítható:

\[ \begin{aligned} P(A) = \frac{\text{Kedvez\unicode{x0151} esetek sz\'ama}}{\text{\unicode{x00d6}sszes lehets\'eges esetek sz\'ama}} \end{aligned}\notag \]
  1. A valószínűség mindig \(0\) és \(1\) közötti szám,
  2. \(0\) azt jelenti, hogy az esemény soha nem következik be,
  3. \(1\) azt jelenti, hogy az esemény biztosan bekövetkezik.

Nyeremény

Kulcsmondat: az eredmény valószínűségekkel súlyozott átlaga

A várható érték egy valószínűségi változó súlyozott átlaga, amely megmutatja, hogy egy bizonytalan kimenetelű helyzetben hosszú távon milyen eredményre számíthatunk. Ez egy fontos eszköz a különböző modellek, játékok és döntési helyzetek összehasonlítására, különösen akkor, ha az egyes modelleken belül az események eltérő valószínűségekkel fordulnak elő.

A várható érték segítségével például két szerencsejátékot vagy befektetési lehetőséget is összehasonlíthatunk: bár mindkettő eltérő kimenetelekkel és esélyekkel rendelkezhet, a várható érték alapján eldönthető, hogy hosszú távon melyik a kedvezőbb. Ezért a várható érték nemcsak a statisztikában és a valószínűségszámításban, hanem a gazdasági döntéshozatalban, a biztosítási matematikában és a stratégiai tervezésben is kulcsszerepet játszik.

1
Feladat
Két szabályos dobókockával egyszerre dobunk és a dobott értékek összegét az alábbi táblázat tartalmazza. Határozd meg az egyes értékekhez tartozó relatív gyakoriságokat és valószínűségi értékeket!
Összeg Gyakoriság
2 1
3 1
4 3
5 4
6 6
7 8
8 5
9 4
10 4
11 3
12 2
2
Feladat
Ha egy szabályos kockával hatost dobunk, akkor 1000 forint a nyeremény. Azonban ha bármely más szám az eredmény, akkor 100 forintot veszítünk. Mennyi a játék várható értéke?
Megoldás
A táblázatot kiegészítjük, hogy mely dobási eredmény hogyan jöhet ki. Ez lesz a valószínűség meghatározásának az alapja. Továbbá összegezzük a gyakoriságot és a lehetséges dobási összegek számát is. A relatív gyakoriságot úgy kapjuk, hogy az egyes gyakoriságokat elosztuk az összes dobás számával. A valószínűséget pedig az elméleti lehetőségek és ezek összegének hányadosa adja.
Összeg Gyakoriság Lehetséges dobások Relatív gyakoriság Valószínűség
2 1 \(1+1\) \(\dfrac{1}{41}\) \(\dfrac{1}{36}\)
3 1 \(1+2,\;2+1\) \(\dfrac{1}{41}\) \(\dfrac{2}{36}\)
4 3 \(1+3,\;2+2,\;3+1\) \(\dfrac{3}{41}\) \(\dfrac{3}{36}\)
5 4 \(1+4,\;2+3,\;3+2,\;4+1\) \(\dfrac{4}{41}\) \(\dfrac{4}{36}\)
6 6 \(1+5,\;2+4,\;3+3,\;4+2,\;5+1\) \(\dfrac{6}{41}\) \(\dfrac{5}{36}\)
7 8 \(1+6,\;2+5,\;3+4,\;4+3,\;5+2,\;6+1\) \(\dfrac{8}{41}\) \(\dfrac{6}{36}\)
8 5 \(2+6,\;3+5,\;4+4,\;5+3,\;6+2\) \(\dfrac{5}{41}\) \(\dfrac{5}{36}\)
9 4 \(3+6,\;4+5,\;5+4,\;6+3\) \(\dfrac{4}{41}\) \(\dfrac{4}{36}\)
10 4 \(4+6,\;5+5,\;6+4\) \(\dfrac{4}{41}\) \(\dfrac{3}{36}\)
11 3 \(5+6,\;6+5\) \(\dfrac{3}{41}\) \(\dfrac{2}{36}\)
12 2 \(6+6\) \(\dfrac{2}{41}\) \(\dfrac{1}{36}\)
Összeg 41 36 1 1
A táblázatból láthatjuk, hogy a relatív gyakoriság értéke nem egyezik meg az elméleti valószínűséggel, amelynek a legfőbb oka, hogy kevés kísérletet végeztünk, azaz kevés a dobások száma. Minél több a dobások száma, annál jobban közelíti a két érték egymást (soronként).
Megoldás
A várható érték meghatározásához ismerjük az egyes kimenetelek értékét, így már csak a hozzájuk tartozó valószínűségeket kell meghatározni. A szabályos kocka esetén bármely számhoz tartozó valószínűség \(\dfrac{1}{6}\).
A várható érték az egyes kimenetelek és a hozzájuk tartozó valószínűségek szorzatának az összege.
\[ \begin{aligned} M=1000\cdot\frac{1}{6}-5\cdot 100\cdot \frac{1}{6}\approx 83.33 \end{aligned}\notag \]
Azaz ha a játékot nagyon sokszor játszuk, akkor várhatóan \(83,33\) forint körül alakul az össznyereményünk.
Geometriai valószínűség Amennyiben egy kísérlettel kapcsolatos események egy \(H\) geometriai ponthalmaz részhalmazainak feleltethetők meg úgy, hogy egy \(A\) esemény valószínűsége az eseményhez rendelt részhalmaz geometriai mértékével arányos, akkor geometriai valószínűségről beszélünk.
\[ \begin{aligned} P(A)=\frac{A\text{ eseménynek megfelelő ponthalmaz mértéke}}{\text{a kísérlettel kapcsolatos teljes ponthalmaz mértéke}}\notag \end{aligned}\notag \]

Mintavételi eljárások

Ponthalmazok mérete

Kulcsmondat: két szakasz hosszának vagy két síkidom területének hányadosát keressük

A geometriai valószínűség kiszámítása hasonlóan történik, mint a klasszikus valószínűség esetében. Először megkeressük azt a geometriai alakzatot, ahol az események történhetnek, majd azt, amely helyeken történt eseményeket kedvezőnek tekintjük. Ha szakaszokról van szó, akkor ezek hosszát, ha síkidomokról, akkor ezek területét kell meghatároznunk. A kapott mérőszámok hányadosa fogja adni a keresett valószínűséget.

A feladatok nehézségét általában nem a ponthalmazok méretének meghatározása jelenti, hanem maguknak a ponthalmazoknak a meghatározása. Az egyszerűbb esetekben, a ponthalmazok könnyen azonosíthatóak, mint a mellékelt feladatban is. A következő oldalakon két példát fogunk nézni, amelyekben a számegyenest és a koordináta-rendszert is segítségül hívjuk.

A geometriai valószínűség kiszámítása során általában nem lényeges, hogy szakaszok esetén azok végpontjai, illetve síkidomok esetén azok határoló vonalai kedvező eseményhez tartoznak vagy sem. Szakasz esetén a határoló pont "hossza" \(0\), így az nem jelent változást a számláló kiszámításában. Hasonlóan síkidomok esetén a határolóvonal a területhez nem ad hozzá, így az sem fontos a valószínűségszámítás szempontjából, hogy ezek melyik eseményhez tartoznak.

Számegyenes

Kulcsmondat: konvertáljuk az időt intervallummá

A feladatról első ránézésre nem látszik, hogy a geometriai valószínűség eszközei használhatóak, ugyanis nem láthatóak közvetlenül a ponthalmazok. Ebben az esetben a ponthalmazokat intervallumok fogják alkotni és az időt fogjuk ábrázolni számegyenesen. Önmagában természetes módja az idő ábrázolásának, hogy egy vonal mentén bejelöljük az időpontokat úgy, hogy az így keletkezett szakaszok hossza arányos legyen az idő hosszával.

Az ábrázolás lényegében már elvezet a megoldáshoz, bár a kedvezőnek tekintendő időszakok megjelölése gyakran nem ennyire egyszerű, mint a mellékelt példában. Ebben az esetben csak a kritikus időpontokat kell kijelölni, amikor Kata a telefonjára pillant és ezekhez a megfelelő oldalra illeszteni a 10 perces időszakokat. Mivel az üzenetnek előbb kell érkezni, mint ahogyan Kata megnézi a telefonját, így a 10 perces intervallumokat az adott időpontoktól balra helyezzük el.

Az események megfigyelt időszaka is fontos szerepet kap, ugyanis az első időszak nem 10 perc hosszú lesz. Az események bekövetkezése (az üzenet megérkezése) csak 17:00 és 18:00 között érdekes, így csak azok a lehetőségek érdekelnek bennünket, amelyek ezen az időszakon belül vannak.

Koordináta-rendszer

Kulcsmondat: két "mozgó" időpont ábrázolását koordináta-rendszerben tehetjük meg

Az előző feladatban az egyik időpont rögzített volt, ugyanis Kata ismert időpontban pillantott a telefonjára. A másik időpont véletlenszerűen változott. Ha mindkét időpont véletlenszerűen változhat (két valószínűségi változóval dolgozunk), akkor a számegyenes már nem elegendő. A megoldást a koordináta-rendszer adja, amely két egymásra merőleges számegyenesnek tekinthető.

A feladatban a két kiránduló érkezésének időpontja véletlenszerű, azonban a kedvező esemény (amikor találkoznak) hossza adott a feladatban (10 perc). A koordináta-rendszer tengelyeit most két idővonalnak tekintjük, ahol a koordináták a két kiránduló érkezési ideje 14:00 után perben mérve.

Ennyi már elegendő is, hogy az origóbil kiindulva 60-60 percet jelző négyzeten belül megkeressük azokat a pontokat, amelyek koordinátái a kedvező időpontokat jelölik. Ez a megoldási módszer összetettebb ponthalmazok esetén is jól működik.

1
Feladat
Tegyük fel, hogy véletlenszerűen kiválasztottunk egy pontot egy egységnégyzet (azaz egy 1 oldalhosszúságú négyzet) belsejében. Mennyi annak a valószínűsége, hogy a pont és a négyzet átlóinak metszéspontja közötti távolság kisebb, mint \(\dfrac{1}{2}\)?
2
Feladat
Egy okostelefonra véletlen időpontban érkezik egy értesítés délután 17 és 18 óra között, amelyben lévő link a megérkezéstől számítva 10 percig él. Kata 25 percenként néz rá a telefonjára, és először 17:05-kor ellenőrzi azt. Mekkora a valószínűsége, hogy az üzenetet kevesebb mint 10 perccel az érkezése után olvassa el a Kata, hogy a link még élő legyen?
3
Feladat
Két túrázó különböző útvonalon indul el egy kilátóhoz, és mindketten 14:00 és 15:00 között érnek fel a csúcsra egy véletlennek tekinthető időpontban. Egy 10 perces pihenő után mindketten továbbindulnak. Mekkora a valószínűsége, hogy épp egy időben lesznek a kilátón, vagyis az egyikük még ott lesz, amikor a másik megérkezik?
Megoldás
Határozzuk meg azon pontok halmazát, amelyek kisebb távolságra vannak a négyzet átlóinak metszéspontjától, mint \(\dfrac{1}{2}\), azaz az oldalhossz felénél. Jelöljük az állók metszéspontját \(O\)-val, amelytől a \(\dfrac{1}{2}\)-nél közelebb eső pontok halmaza, egy olyan körlap, amelynek középpontja \(O\) és sugara \(r=\dfrac{1}{2}\). A keresett valószínűség a körlap és a négyzet területének hányadosa.
\[ \begin{aligned} P=\frac{T_{kör}}{T_{négyzet}}=\frac{r^2\cdot \pi}{1}=\frac{\left(\frac{1}{2}\right)^2\pi}{1}=\frac{\pi}{4}\approx 0,7854 \end{aligned}\notag \]
Megoldás
Egy számegyenesen ábrázoljuk az időt 17 és 18 óra között, majd jelöljök azokat az időpontokat, amikor Kata ellenőrzi a telefonját: 17:05, 17:30 és 17:55. Az üzenetekben lévő linkek az érkezéstől számított 10 percen belül használhatóak fel, így a számegyenesen bejelölhetjük azokat a 10 perces intervallumokat is, amelyek a kedvező időpontok. Ebben a feladatban ha kedvező időpontban érkezik az üzenet, akkor Kata még tudja használni a linket.
Három kedvező időintervallum adódik, amelyek hossza rendre: 5, 10 és ismét 10 perc. Az egy órás intervallumon belül a kedvező időszakok összesített hossza 25 perc, így annak a valószínűsége, hogy Kata jókor nézi meg a telefonját:
\[ \begin{aligned} P=\frac{25}{60}\approx 0,4166 \end{aligned}\notag \]
Megoldás
Jelöljük \(x\)-szel, hogy az első kiránduló 14:00 után hány perccel később érkezik a kilátóhoz. Hasonlóan jelöljük \(y\)-nal, hogy a második kiránduló 14:00 után hány perccel később érkezik meg.
A két túrázó akkor találkozik, ha \(|x-y|\leq 10\), azaz \(x-y\leq 10\) ÉS \(y-x\leq 10\). Az utolsó két összefüggést ábrázoljuk koordinátarendszerben. Az összefüggések egyenlőtlenséget tartalmaznak, így ezek képe egy-egy (zárt) félsík lesz, amelyek közös része adja a megoldást. Az ábráőn szürkével jelöltük azon pontok halmazát, amelyek koordinátái olyan időpontot jelölnek, hogy a két túrázó találkozik a kilátónál. A narancssárga részekben olyan pontok találhatóak, amikor \(|x-y|\) értéke nagyobb, mint 10 perc, azaz a kirándulók elkerülik egymást.
A kedvező időpontokat a szürke mező jelöli, az összes lehetőség halmazát pedig a szürke és narancssárga mezők együttese által alkotott négyzet. A négyzet oldalainak hossza 60 (perc). A szürke tartomány területét úgy számíthatjuk ki a legkönnyebben, ha a narancssárgával jelölt derékszögű háromszögek területét kivonjuk a nagy négyzet területéből.
A keresett valószínűség:
\[ \begin{aligned} P=\dfrac{60^2-2\cdot\dfrac{50^2}{2}}{60^2}=\frac{1100}{3600}\approx 0,3055 \end{aligned}\notag \]