Középszintű követelmények
A középszintű követelmények ismeretét a felkészítő anyagok összeállítása során többnyire ismertnek feltételezzük, azokra külön magyarázatokat nem adunk, annak érdekében, hogy az emelt szintű tanulásra tudjunk fókuszálni. A középszintű anyaghoz kapcsolódóan egyes esetekben utalásokat teszünk, illetve a témakörhöz egy rövid beugró feladatsort is készítettünk. Ennek megoldása nem kötelező, de segít ellenőrizni, hogy a felkészültség megfelelő-e ahhoz, hogy a emelt szintet élvezetesen tudd teljesíteni.
Az alábbiakban áttekintheted a középszintű követelményeket:
Valós függvények
Egyszerű egyváltozós függvények ismerete (lineáris-, hatvány-, gyök-, abszolút érték-, reciprok-, trigonometrikus-, exponenciális- és logaritmusos függvények), ábrázolása, grafikonról értékleolvasás.
Transzformációk
\(f(x)+c\), \(f(x+c)\), \(c\cdot f(x)\)
Jellemzés
Függvényjellemzés értékkészlet, zérushely, növekedés, fogyás, szélsőérték, periodicitás, paritás szempontjából.
Emelt szintű követelmények
Az emelt szintű követelmények csak néhány elemmel bővülnek a középszintűhöz képest, ami megtévesztő lehet, ugyanis az emelt szintű feladatok jóval bonyolultabbak, nagyobb odafigyelést igényelnek, illetve több ötletességet a megoldásban. Ehhez mindenképpen sok gyakorlásra, feladatmegoldásra van szükség.
Az emelt szint kiegészítő követelményei:
Valós függvények
\(x\mapsto x^n,\,x\in\mathbb{N^+}\) ábrázolása, alapfüggvényekből összetett függvény képzése.
Transzformációk
\(c\cdot f(ax+b)+d\)
Jellemzés
Függvénytulajdonságok transzformációk alapján. Korlátosság. Konvex, konkáv függvények jellemzése. Másodfokú függvényekre vezethető szélsőérték feladatok.