Geometriai transzformációk középszintű érettségire
A geometriában fontosak a síkbeli egybevágósági transzformációk: eltolás, tengelyes tükrözés, középpontos tükrözés, pont körüli forgatás és ezek tulajdonságainak kihasználása a feladatmegoldásban. Emellett gyakran találkozunk a háromszögek egybevágósági alapeseteivel és a különböző alakzatok szimmetria tulajdonságai is segítenek a megoldások során. A középpontos hasonlósági transzformációt, mint a nagyítás vagy kicsinyítés, mellett ismerni kell a háromszögek hasonlósági alapeseteit is. Hasonló alakzatok esetén a hasonlóság arányának meghatározása egyszerűsítheti a számításokat. A hasonlósági arányt alkalmazzuk a síkidomok területarányának és a testek felszín és térfogat arányának kiszámításához.
A fejezet több részletesen kidolgozott feladatot tartalmaz, illetve interaktív feladatsor is kapcsolódik hozzá, azonnali javítással, és helytelen válasz esetén megoldási útmutatóval. Az érettségi tudásanyagot megtalálod a szokásos precíz megfogalmazásban definíciók és tételek formájában, illetve egy könnyen érthető magyarázattal és szemléltető példákkal is.
Középszintű matematika érettségi vizsgakövetelmények
(kivonat)
A 2022-től érvényes NAT alapján a középszintű követelmények megértéséhez, alkalmazásához és ehhez kapcsolódó típuspéldák megoldásához összefoglalót biztosít a tananyag. A cél a sikeres középfokú érettségi vizsga megszerzése. A 2021. július 16-án közzétett matematika érettségi követelmények alapján készült középszintű tananyagot 2024. május-júniusi vizsgaidőszaktól kell alkalmazni.
Egybevágósági transzformációk
Eltolás, tengelyes tükrözés, középpontos tükrözés, pont körüli forgatás.
Egybevágóság, szimmetria
Háromszögek egybevágósági alapesetei. Alakzatok szimmetriája.
Hasonlósági transzformációk
Középpontos nagyítás, kicsinyítés.
Hasonlóság
Háromszögek hasonlósági alapesetei.
Hasonlóság aránya
Hasonló síkidomok területének arányáról és a hasonló testek felszínének és térfogatának arányáról szóló tételek.
Vizsgakövetelmények hivatalos oldala.