Valószínűségszámítás középszintű érettségire
A matematika érettségin az egyik leggyakoribb témakör a valószínűségszámítás. A valószínűségszámítás az élet számos területén fontos szerepet játszik, például a pénzügyekben, a statisztikában, a biztosítási szektorban és még sok más területen. Az alapfogalmak közé tartozik az esemény, eseménytér, elemi esemény, események összege és szorzata, esemény komplementere, egymást kizáró események, független események. A geometriai valószínűségi és a klasszikus (Laplace) modellt is gyakran alkalmazzák az események valószínűségszámításban.
A relatív gyakoriság és a valószínűség közötti szemléletes kapcsolat szintén fontos az események valószínűségi számításában. Végül, a valószínűség számítása visszatevéses és visszatevés nélküli mintavétel esetén is kulcsszerepet játszik. A várható érték fogalmát, az események valószínűségeinek súlyozott átlaga adja.
A fejezet több, részletesen kidolgozott feladatot tartalmaz, illetve interaktív feladatsor is kapcsolódik hozzá, azonnali javítással, és helytelen válasz esetén megoldási útmutatóval. Az érettségi tudásanyagot megtalálod a szokásos precíz megfogalmazásban definíciók és tételek formájában, illetve egy könnyen érthető magyarázattal és szemléltető példákkal is.
Középszintű matematika érettségi vizsgakövetelmények
(kivonat)
A 2022-től érvényes NAT alapján a középszintű vizsgakövetelmények megértéséhez, alkalmazásához és ehhez kapcsolódó típuspéldák megoldásához összefoglalót biztosít a tananyag. A cél a sikeres középszintű érettségi vizsga megszerzése. A 2021. július 16-án közzétett matematika érettségi követelmények alapján készült középszintű vizsgakövetelményeket 2024. május-júniusi vizsgaidőszaktól kell alkalmazni.
Fogalmak
Esemény, eseménytér, elemi esemény, események összege és szorzata, esemény komplementere, egymást kizáró események és független események.
Valószínűségek
Komplementer esemény valószínűsége, a relatív gyakoriság és a valószínűség kapcsolata.
Modellek
A klasszikus (Laplace) és a geometriai valószínűség modellje.
Mintavétel
Valószínűséget számítani visszatevéses és visszatevés nélküli mintavétel esetén.
Várható érték
Várható érték alkalmazása feladatokban.
Vizsgakövetelmények hivatalos oldala.